Dron, i policie již využívá výhod ( služeb ) dronů

PŘIBRAMSKO – Dne 18. května proběhla na Měříně u vojenského rekreačního zařízení první letová ukázka policejního dronu, který je ve vlastnictví Krajského ředitelství policie Středočeského kraje.

Jde o moderní bezpilotní prostředek s kolmým startem a přistáním. Používá se v náročných podmínkách, kdy nelze ve výjimečných případech použít klasickou leteckou techniku, nebo je to ekonomicky nevýhodné. Prověří velké plochy území. Létání se řídí předpisy pro civilní letectví.

Bezpilotní rotorový universální systém (BRUS) vyrobil Vojenský technickým ústav letectva a protivzdušné obrany. Pořízen byl z finančních zdrojů poskytnutých Krajským úřadem Středočeského kraje. Cena zakázky činila dva milióny korun a zahrnovala dva drony včetně optických senzorů, výcvik sedmi pilotů, šest pohonných akumulátorů, pozemní řídicí a zobrazovací stanici, základní náhradní díly.

Prostředek je prioritně určen k nasazení v prostoru chráněné krajinné oblasti Brdy, kde bude využíván především k hlídkovým a monitorovacím letům, a to v rámci spolupráce s ostatními složkami IZS, s pyrotechnickou službou a dále k odhalování či dokumentaci protiprávního jednání směřujícího proti životnímu prostředí, jako jsou nelegální skládky a nepovolená těžba lesních porostů. Rovněž bude nápomocen při pátracích akcích. Nepočítá se s jeho nasazením v obydlených oblastech.

Šest rotorů o průměru 71 cm poskytuje letadlu velikou stabilitu a dostatek výkonu pro plnění náročných úkolů. Dosahuje velmi nízké hlučnosti. Pro snadnou přepravu a manipulaci byl navržen jako skládací, vejde se do kufru běžného auta (60 x 70 x 90). Jeho předností je pokročilý řídicí systém s mapovými podklady a s dosahem až 10 km.

Další parametry – průměr 120 cm, výška 50 cm, maximální vzletová hmotnost 8,8 kg, maximální zátěž 2 kg, letová výdrž 40 min, umí se sám vrátit, pokud mu dochází energie ve zdroji, maximální rychlost 50 km/h, letové podmínky – vítr do 10 m/s, maximální tah 180 N, příkon motorů 6 x 450 W, je osazen HD a termo kamerou, dále padákovým záchranným systémem.

.

Redakce

Informace a novinky z Prahy 5. Při jízdě na kopec směrem na západ od Vltavy projíždíme městskou částí Anděl, Smíchov, Radlice, dále Jinonice, Nové Butovice, Hůrka, Lužiny, Stodůlky, Zličín. Po okruhu zajedeme na Barrandov, nebo vedle ležící Slivenec a Holini. Šupem z kopce směrem dolu k Vltavě projedeme přes Hlubočepy a podél Vltavy projíždíme Malou a Velkou Chuchlí do Radotína a na Zbraslav.

Napsat komentář